22 sierpnia JOGA & AJURWEDA na trawie, WIERZCHOWISKO (koło Częstochowy)

Stowarzyszenie MASZ WSZYSTKO W SOBIE zaprasza na kolejne spotkanie z “jogą i ajurwedą na trawie” w sobotę 22 sierpnia w Wierzchowisku (koło Częstochowy) od 10:00 do 14:00.
Na spotkaniu będziemy doświadczać na sobie pozytywnego wpływu Jogi i Ajurwedy. Proponujemy zarówno pogadanki tematyczne jak i zajęcia praktyczne.
Spotkanie rozpocznie się praktyką Hatha Jogi, po której nastąpią wykłady dotyczące Jogi i Ajurwedy . Tym razem tematem przewodnim będzie automasaż, oraz zastosowanie i właściwości olejów wykorzystywanych do masażu w ajurwedzie. Temat ten poznamy zarówno w teorii jak i w praktyce. Wspólnie spożyjemy ajurwedyjski posiłek. Na pewno znajdzie się również chwila na wspólną praktykę wyciszenia umysłu. Wszystko w przyjemnych okolicznościach przyrody.

Podczas warsztatów:
– odbędzie się praktyka hatha jogi i koncentracji umysłu,
– zapoznasz się z podstawowymi zasadami Jogi i Ajurwedy,
– poruszymy temat masażu i automasażu w ajurwedzie (abhyanga) i tego jak oddziałuje na organizm, oraz poznasz właściwości olejów stosowanych do masażu
– nauczymy się podstawowego automasażu głowy (shiro abhyanga)
– spożyjemy ajurwedyjski posiłek

* tradycyjnie masaż wykonuje się przy użyciu oleju, dlatego prosimy uczestników o zabranie ze sobą ręcznika i ewentualnie ubranie koszulki z możliwością odkrycia ramion. Jeśli ktoś po warsztatach nie wybiera się od razu do domu (aby móc zmyć olej z głowy) będzie mógł praktykować „na sucho”. Zapewniamy olej do masażu.

Ajurweda– tak zwana medycyna natury- to tradycyjny system leczniczy wywodzący się z Indii, liczący sobie ponad 5 tys. lat. Zawiera w sobie kompleksowy przekaz na temat człowieka, jego zasobów i siły. Opisuje metody lecznicze, diety, leki, a także zachowania pomagające pomnażać zdrowie jak i te, które wpływają na człowieka niekorzystnie. Przede wszystkim wspiera profilaktykę zdrowia. Dzięki ajurwedzie prościej jest zrozumieć istotę życia.

Joga– stała się popularna na całym świecie jako system ćwiczeń fizycznych służący wzmocnieniu i uelastycznieniu ciała oraz łagodzeniu stresu, który polega na przyjmowaniu określonych pozycji (Asan). Zawiera również techniki koncentracji umysłu i medytacji, służące wyciszeniu i regeneracji.

Joga i Ajurweda to rozległe dziedziny biorąc pod uwagę zarówno ich tradycyjny, jak i nowoczesny rozwój, a także ogromną różnorodność zagadnień i praktyk, który każda z nich może obejmować.
Joga to nie tylko asany, a Ajurweda to nie tylko zioła, mimo że to ważne aspekty tych dziedzin. Zarówno Joga jak i Ajurweda odnoszą się do całokształtu życia. Pomiędzy Ajurwedą i Jogą istnieją ścisłe zależności, a w połączeniu ich dobroczynny wpływ działa ze zdwojoną siłą.

Spotkanie poprowadzą dyplomowane konsultantki ajurwedy II stopnia (JIVA ayurveda) Weronika Gawrys oraz Marzenna Kubicz- Kasińska.

Opłata za udział w wydarzeniu jest dobrowolna i przeznaczona będzie na cele regulaminowe Stowarzyszenia Masz Wszystko w Sobie.

Miejsce spotkania: ul. Świerkowa 8, Wierzchowisko.

Jeśli istnieje taka możliwość, prosimy o zabranie ze sobą maty do jogi.

Serdecznie Zapraszamy