google-site-verification: google843eb2f9825a31bc

Ajurweda stawia na zapobieganie, na codzienne małe czynności, które w dłuższej perspektywie czasu przybliżą nas do życia w zdrowiu i harmonii. Często jednym z pierwszych zaleceń jakie otrzymuje się po konsultacji z praktykiem ajurwedyjskim to np. picie ciepłej wody rano, codzienne choćby kilkuminutowe masowanie ciała lub jedzenie największego posiłku w ciągu dnia między godziną 12-14, kiedy nasze agni, czyli ogień trawienny jest najmocniejsze etc.

Możemy się zacząć zastanawiać: ale jak ma mi to pomóc? Cóż to znowu za rewolucja? Jak szklanka wody wypita rano ma poprawić moje zdrowie i samopoczucie?

Nic się nie dzieje z dnia na dzień, ale jeśli stanie się to nowym nawykiem, to ta szklanka ciepłej wody zamiast porannej kawy na czczo wypijana przez miesiąc może znacznie poprawić funkcję układu trawiennego i wręcz pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Każde nasze działania i codzienne wybory cały czas działają w dwóch kierunkach: albo na naszą korzyść, wzmacniając nasze zdrowie, albo nas oddalając od dobrego zdrowia i poczucia pełni harmonii. Każda podejmowana decyzja (co i ile zjeść, jak reagować na siebie i innych, czy ćwiczyć czy nie, o której się położyć spać), wszystko to decyduje o naszym zdrowiu umysłowym i fizycznym. Warto zaznajomić się z metodą Slight Edge (Jeff Olson), która polega na przekonaniu, że każdy nasz wybór niesie za sobą konsekwencje.

Polecamy obejrzeć ten krótki, kilkuminutowy filmik o tej metodzie:

Drobna przewaga The Slight Edge Jeff Olson – YouTube

Oczywiście, trudno nam jest podjąć zmiany, ponieważ nasze nawyki stają się częścią naszej tożsamości, a porzucenie nawyków napawa nas lękiem, bo podświadomie czujemy, że poniekąd „tracimy siebie”. Z resztą sama myśl o porzuceniu czegoś, co codziennie powtarzało się przez lata budzi w nas niepokój.

Zastanów się przez chwilę, w jaki sposób tworzysz własny styl życia, jakie codzienne czynności są Twoim nawykiem? I czy w dłuższej perspektywie służą Twojemu zdrowiu, samopoczuciu? Czy pomagają Ci czuć się spełnioną/ spełnionym?

Jeśli zechcesz przejąć kontrolę nad swoim życiem, tworzyć nowe, zdrowsze nawyki (nie tylko) żywieniowe, być może pojawi się dylemat- jakimi zasadami mam się kierować?

Według Ajurwedy, najlepszym co możesz zrobić  jest życie w harmonii z naturą (w następnym artykule przybliżymy temat cykliczności w ajurwedzie i naturalnego rytmu dobowego organizmu). Natomiast punktem wyjścia jest PRAKTYKA UWAŻNOŚCI. Nauka słuchania mądrości, oraz inteligencji organizmu (nie mylić z zachciankami). Oznacza to bycie świadomym, co jest jednym z najskuteczniejszych działań zapobiegawczych.

Proste techniki rozwijania uważności:

1. Wsłuchiwanie się w swój puls kilka razy dziennie

2. Wsłuchiwanie się w bicie swojego serca

3. Wsłuchiwanie sie w swój oddech

4. Prowadzenie dziennika

Rozwijanie uważności wobec potencjalnych przyczyn braku równowagi i stanu własnego zdrowia jest koniecznym krokiem do jego zachowania.

Krok drugi to PODJĘCIE DZIAŁANIA. Cudownym ćwiczeniem, które będzie rozwijało zarówno naszą uważność, jak i umiejętność podejmowania działania jest poranny rytuał uważnego wstawania (źródło: Poranny rytuał uważności z tradycji sufich | Maciej Wielobób (maciejwielobob.pl) )

Często w ogóle nie skupiamy się na momencie wstawania, a może to być świetny moment uważności, który nastroi nas na cały dzień.

PORANNY RYTUAŁ UWAŻNEGO WSTAWANIA

1.Dajemy sobie chwilę na pełne wybudzenie się.

2. Pierwszą rzeczą jaką robimy to skupienie się na swoim oddechu.

3. Kiedy nawiążemy kontakt z naszym oddechem podejmujemy decyzję, że wstajemy.

4. Siadamy na krawędzi łóżka, i kładziemy stopy na ziemi (uziemienie)

5. Wypowiadamy zdanie (w myślach) „niech będzie mi dane być dzisiaj na służbie”-

bycie na służbie w znaczeniu służby sobie, działaniu w zgodzie ze sobą, służbie innym, zwracaniu uwagi na drugiego człowieka, służbie ścieżce duchowej, jeśli taką mamy.

 6. Jesteśmy gotowi do działania.

Ta praktyka uczy nas:

– obudzić uważność o poranku

– podjąć decyzję i wykonać działanie

– ofiarować siebie i swój czas sobie, innym i ścieżce.

Zachęcamy do wypróbowania tych prostych ćwiczeń, które mogą przyczynić się do sprawniejszej zmiany nawyków na lepsze.

Autorka: Weronika Gawrys

Źródła:

[1] Poranny rytuał uważności z tradycji sufich | Maciej Wielobób (maciejwielobob.pl)

[2] Vsant Lad: „Ayurveda. Księga domowych środków leczniczych” Wydawnictwo KOS, Katowice 2018.

[3] Dr Kshirsagar Suhas: „Naturalny rytm dobowy. Działaj w zgodzie ze swoim organizmem. Ajurweda dla początkujących” Wydawnictwo Laurum, Warszawa 2019.

Zdjęcie: pexels.com