google-site-verification: google843eb2f9825a31bc

Z tego wpisu dowiesz się podstawowych informacji o oczyszczaniu ajurwedyjskim, dowiesz się czemu jest tak ważne dla zdrowia i co możesz zrobić na własną rękę, aby poczuć się lepiej i wejść w nowy sezon ze świeżą dawką energii.

Nasz niesamowicie inteligentny organizm codziennie pracuje i przetwarza wiele informacji i czynników z zewnątrz, starając się na bieżąco eliminować wszelkie szkodliwe substancje wraz z odpadami metabolicznymi.  Przyznajmy jednak, że w dzisiejszych czasach, w dobie przetworzonego jedzenia, nasilonego długotrwałego stresu, toksyn środowiskowych, nasz organizm nie ma lekko. Z całym szacunkiem do inteligencji naszego systemu, nieuchronnie gromadzimy pewien stopień toksyn, które w ajurwedzie nazywamy AMA, a które z czasem mogą gromadzić się w tkankach i zagrażać naszemu zdrowiu. Kiedy czujemy, że nasze trawienie pozostawia wiele do życzenia, cierpimy na chroniczne zaparcia/wzdęcia, mamy nieprzyjemny zapach z ust, czujemy się ociężali i brak nam energii jest to sygnał, aby dać organizmowi odpocząć i pomóc powrócić do naturalnego, zdrowego i rytmicznego trawienia i funkcjonowania. Wtedy z pomocą przychodzi ajurwedyjskie oczyszczanie.

Tradycyjne oczyszczanie ajurwedyjskie z sanskrytu Panchakarma jest używane od tysięcy lat jako metoda zachowania zdrowia, młodości i witalności.
Panch- znaczy pięć , Karma- znaczy działanie, czyli „5 różnych działań” to panchakarma. Tych pięć działań należy do grupy technik oczyszczających (shodhana) i dobiera się indywidualnie, w zależności od tego która dosza (lub które dosze) są w nierównowadze).

*o ajurwedyjskich doszach dowiesz się tutaj

Te pięć technik to:

Vamana: terapeutyczne wymioty
Virechan: przeczyszczanie
Basti: lewatywa
Nasya: eliminacja toksyn przez nos
Rakta Moksha: detoksykacja krwi

Pełną, tradycyjną panchakarmę należy wykonywać pod okiem specjalisty.

Co możesz zrobić już dziś?

Natomiast wzorując się i inspirując tradycyjną metodą oczyszczania możemy pomóc sobie na własną rękę, w zaciszu własnego domu. Należy pamiętać, że wszystko w życiu ma swój czas. Najlepszy czas na oczyszczanie to przełom pór roku, czyli przesilenie wiosenne, oraz przesilenie jesienne. Można stwierdzić, że najlepiej zaplanować ten proces między marcem a listopadem. Unikamy oczyszczania przede wszystkim zimą, oraz wtedy kiedy jest naprawdę gorąco. W zależności od tego, ile możemy wygospodarować czasu żeby zwolnić, pozwolić sobie na odpoczynek i zmniejszyć liczbę obowiązków, nasze oczyszczanie może trwać od 4 dni do 3 tygodni.

Oczyszczanie z ajurwedą w 4 etapach

Przygotowanie — pierwszy krok

Czas na uporządkowanie diety i stylu życia w ramach przygotowań do skutecznego oczyszczania.

Ta faza polega na stopniowej zmianie diety i stylu życia, aby przygotować się na skuteczne oczyszczanie. Podczas dni eliminujemy (lub przynajmniej radykalnie ograniczamy) spożywanie kawy, kofeiny, wyrobów tytoniowych, alkoholu i wszelkich narkotyków.

Jednocześnie zmniejszamy spożycie fast foodów, przetworzonej żywności, mięsa, cukrów rafinowanych i słodyczy. Zamiast tego skupiamy się na jedzeniu jak największej liczby prostych, pełnowartościowych produktów spożywczych (owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, orzechów i nasion- uwaga nasiona i orzechy najlepiej spożywać wcześniej namoczone).

To przygotuje grunt pod bardziej produktywne i korzystne oczyszczanie oraz pomoże Twojemu ciału przejść w tryb detoksykacji.

Aktywne oczyszczanie

Okres spożywania monodiety składającej się głównie z kitchari (ryż basmati gotowany z fasolką mung dal), warzyw i dużej ilości płynów detoksykujących takich jak napar z kopru włoskiego; proces na tym etapie można uzupełnić szeregiem wspierających praktyk związanych ze stylem życia.

Dieta jest na tyle treściwa, że ​​można wykonywać podstawowe obowiązki, ale jednocześnie resetuje układ pokarmowy, wspomaga eliminację toksyn, równoważy wszystkie 3 dosze vata, pitta i kapha.

W aktywnej fazie oczyszczania kluczowe jest NATŁUSZCZANIE od wewnątrz -> spożywanie na czczo masła klarowanego. W zależności od dominującej  doszy, różna jest liczba dni przyjmowania ghee. (3 dni KAPHA, 5 dni PITTA, 7 dni VATA), NATŁUSZCZANIE od zewnątrz -> codzienny masaż całego ciała ciepłym olejem, najlepiej sezamowym, oraz ROZGRZEWANIE -> pozwala ułatwić wyprowadzenie toksyn z organizmu poprzez pocenie; gorący  prysznic/ gorąca kąpiel/ sauna.

Podczas tej fazy oczyszczania, praktyki takie jak abhyanga (ajurwedyjski automasaż olejem ziołowym), delikatne ćwiczenia, joga, pranajama (praktyki jogiczne oddychania) i przyjmowanie wspomagających ziół ajurwedyjskich mogą wzmocnić efekt oczyszczania.

W kluczowej fazie oczyszczania chcemy zadbać o odpoczynek, wprowadzić w życie poranną rutynę, wstawać wcześnie rano, wypijać rano ciepłą wodę. Możemy wprowadzać również takie czynności jak czyszczenie języka, czy płukanie jamy ustnej olejem. Bardzo ważny jest codzienny kontakt z naturą, spacery.

Powolne wychodzenie  — bufor na ogień trawienny

Czas na powolne urozmaicenie diety, stopniowe włączanie prostych, pełnych pokarmów (innych niż kitchari) i ewentualnie ponowne wprowadzanie powszechnych alergenów, takich jak pszenica, nabiał, soja itp.

Utrzymanie bardzo prostej diety w tej fazie oczyszczania buforuje twój system, wzmacnia agni i przygotowuje twój układ trawienny do skutecznego przyjmowania bardziej złożonych pokarmów po zakończeniu oczyszczania. Ale prawda jest taka, że ​​często łatwiej jest utrzymać wysoce ustrukturyzowaną monodietę niż trzymać się bardziej zróżnicowanej gamy bardzo prostych, pokarmów po zakończeniu monodiety.

Dla wielu jest to najtrudniejsza faza całego oczyszczania. Pomyśl o tym jako o zasadniczej części — a nie stopniowym wychodzeniu z oczyszczania. Pamiętaj, im dłuższe oczyszczanie, tym więcej czasu Twój organizm będzie potrzebował na urozmaicenie diety i wzmocnienie agni.

Odżywianie, suplementacja

Jest to czas na głębokie odżywienie tkanek i odmłodzenie całego organizmu, a także zadbanie o wzmacnianie naturalnej odporności organizmu, poprzez wprowadzanie odżywczego smaku słodkiego do diety i korzystnych ziół i suplementów wzmacniających OJAS.
*więcej o OJAS przeczytasz tutaj.

Przez cały proces staramy się przechodzić z ogromną uważnością na wszystko co się w nas dzieje/zmienia. Okres oczyszczania może być głęboko transformujący nie tylko na poziomie ciała, ale także umysłu, emocji. Nie warto jednak robić sobie wielkich oczekiwań. Często też jest tak, ze w pełne spektrum korzyści płynące z oczyszczania będziemy mogli docenić dopiero po czasie, nawet dwa tygodnie czy miesiąc później. To wspaniały czas na kultywowanie głębszej wewnętrznej świadomości i słuchanie swojego ciała. Możesz dodatkowo wspierać optymalny stan zdrowia, utrzymując zdrową dietę i styl życia, nawet po zakończeniu oczyszczania.

Należy pamiętać, że oczyszczanie nie jest odpowiednie dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, ani dla każdego, kto jest wyjątkowo słaby lub osłabiony. Z drugiej strony, jeśli rozważasz zajście w ciążę, ajurweda zaleca, aby przyszli rodzice podjęli się oczyszczenia około trzy miesiące przed poczęciem.

Autorka: Weronika Gawrys